Anasayfa Referanslar Söyleşiler Güray Eliuz: Pakpen Bilgi İşlem Müdürü

Güray Eliuz: Pakpen Bilgi İşlem Müdürü

Yapı malzemeleri sektörünün öncü kuruluşlarından biri olan Pakpen, Luna Bilişimle yapılan çalışmalar ve iş birliği hakkında Pakpen Bilgi İşlem Müdürü Güray Eliuz ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

2014 yılı sizin için ve bulunduğunuz sektör için nasıl geçti?
2014 yılı hedeflerimizi tutturduğumuz, iyi sonuçlar aldığımız bir yıl oldu. 2015 yılının ise yaklaşan seçimlerle birlikte, genel anlamda ekonominin durağan hale geldiğini gözlemliyoruz. Bu durağanlık ve seçim süreci sonrasında işlerin daha da iyi olacağını düşünüyoruz.

Pakpen olarak OT/VT donanımlarını hangi alanlarda kullanıyorsunuz?
Hem üretim hem de lojistik süreçlerimizde El terminali ve barkod yazıcı kullanıyoruz. Özellikle stok yönetiminde yoğun bir şekilde kullanmaktayız. OT/VT donanımlarını aktif olarak SAP altyapısıyla entegre şekilde kullanıyoruz. Bu açıdan Luna Bilişim’in sunduğu OT/VT donanımlarının SAP altyapısıyla uyumlu çalışması, bizim için de çok verimli sonuçlar sağlıyor.

Motorola ve Zebra ürünlerine karar verme süreciniz nasıl gerçekleşti?
Luna Bilişim ekibinin tavsiyeleriyle ve ihtiyacımıza uygun ürün özelliklerinin bir arada olması sebebiyle Motorola ve Zebra markaları ile çalışmaya karar verdik. Ürünün demosunu inceledikten sonra testlerini yaptık. Bilgi işlem ekibimiz bu testlerde çok iyi verimlilik aldılar ve bize olumlu rapor verdiler. Bunun sonucunda kararımızı Motorola tarafında kullandık. Üretim depolarımızda şuan aktif olarak Motorola MC9090 ve MC65 ürünlerini kullanıyoruz.

Güvenlik konusunda nasıl çözümler uyguladınız?
Bilgi işlem olarak bilgi güvenliği konusunda hassas davranmaya çalışıyoruz. El terminallerinin iletişim sağladığı ağ cihazları ile sistem arasında firewall yazılımını devreye aldık el terminallerinden gelebilecek zafiyetleri en aza indirgemeye çalıştık.

El terminallerinin güvenliği için neler yaptınız?
Talebimiz doğrultusunda Luna Bilişim teknik ekibi el terminallerimiz üzerinde sadece istediğimiz uygulamaları çalıştıracak çözümü uyguladılar ve bu sayede bir çok sıkıntılı durumdan kurtulmuş olduk.

Luna Bilişim Teknik Servis bölümünden aldığınız destek/hizmetler nelerdir ayrıca memnuniyet durumunuzu da öğrenebilir miyiz?
Cihazlarımızda kırılma, düşme vb. hasarlar meydana geldiği taktirde uygun ücret ile hizmet alıyoruz. Teknik servisin bilgilendirme ve verdiği hizmetlerden son derece memnunuz.

Bu çalışmalar sonucunda ortaya çıkan kazanımlarınız neler oldu?
Geçmişe göre stok takibini çok daha iyi yapıyoruz. Yükleme kısmında OT/VT donanımlarını çok daha etkin kullanır duruma geldik. Kişiye bağlı hataları minimuma indirdik. Sistemimiz insana dayalı hataları tespit edebilecek noktaya geldi ve ölçümlemeleri daha sağlıklı yapmaya başladık.

Luna Bilişim ve Pakpen arasındaki iş birliğinden bahseder misiniz?
Luna Bilişim’in gerek ihtiyaçlarımızın belirlenmesi sürecindeki ilgisinden gerekse satış sonrası hizmetlerinden son derece memnunuz. Teknik tarafta ürünler ile ilgili sorunların cevaplarını zamanında alıyoruz. İş süreçlerimizin kendine özgü şartlarına uygun ekipmanı belirlerken Luna Bilişim ekibinin yaklaşımı, gerçekten bizim ihtiyaçlarımızı tespit edip ona uygun çözümü sunmak yönünde oluyor. Güvenilirlik bizim için çok önemli. Bu açıdan başka firmalardan teklif alsak bile Luna ile karşılıklı güvene dayalı çalışmamızı sürdürüyoruz.