Anasayfa Referanslar Başarı Hikayeleri MNG Kargo Operasyonlarını Ölçeklendirmek için Zebra Çözümlerini Kullanıyor

MNG Kargo Operasyonlarını Ölçeklendirmek için Zebra Çözümlerini Kullanıyor

Türkiye’nin Lider Kargo Şirketlerinden MNG Kargo, Nakliye Hacmindeki Büyümeye Uyum Sağlamak için Zebra Teknolojilerinden Yararlanıyor 
Türkiye e-ticaret sektöründe son yıllarda ciddi bir değişim yaşanıyor. Pandeminin de etkisi ile kısa sürede yaşanan hızlı büyüme, tüm şirketlerin çalışma şekillerini gözden geçirerek uyum sağlamaya zorladı. E-ticaret hacminin neredeyse yüzde altmışlara varan oranda artması ve müşteri beklentilerindeki baskın değişiklikler öncelikli olarak kargo şirketlerini etkiledi.

Türkiye’nin lider kargo şirketlerinden biri olan MNG Kargo da bu süreçte ciddi bir teknolojik yatırım atağı gerçekleştirdi. MNG Kargo, hali hazırda Türkiye’nin bir ucundan diğer ucuna ve dünyada 220 farklı ülkede, günde 700 bin adrese dünya standartlarında hizmet ulaştırıyor. Bu projenin yapılmasının temel sebebi MNG Kargo’nun stratejik odağının değişmesiydi. Daha önce ağırlıklı olarak kurumsal çalışmaktaydı. Fakat süregelen taleple bireysel pazara da hizmet vermeye başladı. Buna bağlı olarak iş hacminin neredeyse iki katına çıktı ve MNG Kargo saha operasyonunda kullandığı teknolojik altyapıyı, günün gereksinimleri doğrultusunda tamamen yenilemeye karar verdi.

Amaca Uygun Teknolojiye Geçiş

MNG Kargo IT Direktörü Cengiz Yılmaz projeyi; “Saha operasyonunda akıllı telefonlar kullanıyorduk. Bu cihazlar eskidikçe ve iş yükü arttıkça, problemler de arttı. Yüksek oranda kırılma ve bozulma tespit etmeye başladık. Ekipler manuel veri girişi yapmak zorunda olduğundan barkod okuma performansının zayıflığı iş akışında verimsizliklere ve hatalara yol açtığı gibi; sınırlı pil ömrü de problem oluyordu. Tamirat ihtiyacının artması maliyetleri de yükseltti. Bu sebeple kurumsal mobil cihaz kullanımına geçmeye karar verdik. Ve sahada yaşanan sorunları gidermek için kullanılan cep telefonlarını el terminalleri ile değiştirmek üzere, uyumlu ve esnek bir altyapı kurmak için teknoloji değişimi süreci planlandık. Yapılan yatırım maliyeti çalışmasının ardından projeyi başlattık.” sözleriyle anlattı.

Saha destek ve bakım konusunda uzman Luna Grup, MNG Kargo’nun teknoloji iş ortağı olarak seçildi. Luna Grup mobil cihaz seçiminde tavsiyede bulunurken, mobil cihazlar için yazılımı MNG Kargo kurum içinde geliştirdi.

Teknik testler, Zebra’nın yanı sıra diğer üreticilerden 10 cihazla geniş bir yelpazede ürünle yapıldı. MNG Kargo’nun teknik ekibi sahada yapılacak performans testleri öncesinde teknik değerlendirmeyi tamamladı.
Her bir paket yolculuğu boyunca tarandığından, barkod okutma performansının hız, kolaylık ve doğruluğu en önemli kriter olarak belirlendi. Kullanılan cihazın pil ömrü ve çarpma ve düşmelere karşı dayanıklı olması da aynı şekilde göz önüne alınan kritik faktörlerdendi.

Saha testlerinden elde edilen işlem tamamlanma süresi ve kullanıcı geri bildirimleri verileri analiz edildi.  süresinin tamamlanması ve Tüm sonuçlar; sağlamlığı, kusursuz barkod okuma performansı, kullanım kolaylığı, işlem hızı ve olağanüstü pil kapasitesi ile TC57 Endüstriyel Mobil Bilgisayar’ı öne çıkardı.

Sorunsuz ve Verimli Bir Geçiş
MNG Kargo, Zebra TC57’leri kullanmaya başlayarak, kendi bünyesinde geliştirdiği yazılım NEXT’i de bir üst seviyeye taşıma imkanına kavuştu. Luna Grup, 4000 adet TC57 cihazın sim kartlarını tek tek değiştirirerek ve cihaz üzerinde gerekli işlemleri yaparak farklı uygulamalarla entegre edilebilir hale getirdi. Bu sayede MNG Kargo’nun NEXT üzerinden hayata geçirmek istediği diğer projeler de gerçekleştirilebildi. TC57’ler üzerinde çalışan NEXT’in yeni versiyonu sayesinde kredi kartı ile temassız ödeme alma ve veri ve ses iletişimi sağlama özellikleri eklendi. Böylece tüm saha çalışanları tek cihaz üzerinden hem kargoculuk uygulamalarını çalıştırıp hem de dış dünya ile iletişimi sürdürebilir hale geldi.

MNG Kargo, Zebra ve Luna Bilişim iş birliğinin bir başka çıktısı da sahada yaygın kullanılan yaklaşık 3000 Zebra yazıcının güncellenerek hatasız barkod basımı sağlaması oldu. Luna Bilişim’in geliştirdiği bir yazılımla yazıcı kafaları takip edilerek problem oluşmadan tespit edilerek değişim gerekliliği saptanır hale geldi. MNG Kargo bu çözümle %100 izlenebilir bir cihaz altyapısı elde etti.
Projenin tamamlanmasının ardından, operasyonların kesintisiz olmasını ve cihazların düzgün çalışmaya devam etmesini sağlamak için yardım masası desteği ve hızlı onarım geri dönüşleri sağlamak için bir ZEBRA OneCare Servis ve Destek sözleşmesi yapıldı. One Care ile servis kalitesi beş yıllığına garanti edilerek yönetilebilir ve izlenebilir bir altyapı sağlandı.

Merkezinde Güvenilirlik Olan Teknoloji Dönüşümü
Proje kilit alanlarda iyileşmeler sağlıyor. Saha ekipleri işlerini daha verimli ve akıcı yapmalarını sağlayan cihazlardan çok memnunlar. Müşteri hizmetleri gerçek zamanlı takip verisi ve teslimat anında ödeme seçeneği ile gelişti.
Gelişmiş yetenekler ve operasyonel görünürlük MNG Kargo’yu yalnızca teslimatlardaki ani artışı yönetmek için ölçeklendirmekle kalmayıp, aynı zamanda gelecekteki herhangi bir talep artışına da sorunsuz bir şekilde uyum sağlama kapasitesine de sahip olması anlamına geliyor. Ayrıca, mobil cihazların sağlam yapısı, MNG Kargo’nun destek ve onarımlarla ilgili bakım maliyetlerinde büyük bir düşüş gördüğü anlamına geliyor. Ve beş yıllık yürürlükte olan OneCare sözleşmesi ile öngörülebilir maliyetlerle işini güvenle yürütebileceği güvenilir kurumsal platforma sahip oluyor.

Müşteri
MNG Kargo
İş Ortağı
Luna Grup
Sektör
Kargo
Zorluk/Hedef
MNG Kargo operasyonlarını tüketici alanında genişletirken artan müşteri talebini karşılamak için kapasiteyi ölçeklendirmek

Çözüm

  • TC57 Endüstriyel Mobil Bilgisayar
  • Zebra OneCare™ Servis ve Destek Sözleşmesi
  • GK420d Yazıcılar
  • ZT230 Endüstriyel Yazıcılar

Sonuçlar

  • Gelişmiş müşteri deneyimi
  • Artan çalışan deneyimi
  • Dağıtım kapasitesinde belirgin artış
  • Gelecek talep artışlarına uyum sağlayabilme kabiliyeti
  • Operasyon giderlerine uzun vadeli öngörü
  • Gelişmiş cihaz çalışma süresi sayesinde düşük maliyet