Anasayfa Referanslar Başarı Hikayeleri Horoz Lojistik, Motorola ile Çıktığı Yola Devam Ediyor

Horoz Lojistik, Motorola ile Çıktığı Yola Devam Ediyor

1942’de kurulan Horoz Lojistik, Türkiye’de lojistik sektörünün önde gelen şirketlerinden biri. Horoz Lojistik Bilgi İşlem Direktörü Uğur Duman ile OT/VT alanında dünden bugüne gerçekleştirmiş oldukları faaliyetler ve yeni gelişmeler hakkında konuştuk.

Horoz Lojistik bünyesinde 1998’den itibaren OT/VT gereçleri kullanılmaktadır. 2001-2002 yıllarından itibaren de firmanın tüm lokasyonlarında özellikle Motorola ürünleriyle birlikte, o dönemin güncel cihazları kullanılmaya başlanmıştır. Bu bağlamda birçok alanda ilkleri gerçekleştiren Horoz Lojistik, tüm lokasyonlarında barkodların, etiketlerin ve OT/VT ürünlerinin aktif şekilde kullanılmasıyla Türkiye’de kendi alanında öncü firmalardan biri olmuştur. Söz konusu yıllarda başlayan çalışmalar, Horoz Lojistik’in farklı cihazlar ve modellerini kullandığı Motorola’yla günümüze kadar başarıyla yürümelerini sağlamıştır.

Bugün geliştirdiği yazılımlarla farklı yapılara ulaşan Horoz Lojistik, 30 farklı lokasyondan dağıtım yapıp, yaklaşık 80 farklı lokasyonda da hizmet vermektedir. Bu lokasyonlarda tam bir otomasyonla çalışmakta ve kendi faaliyet alanlarında Türkiye’de ilk 3’e girebilecek durumda bulunmaktadır.

Horoz Lojistik Bilgi İşlem Direktörü Uğur Duman, son yıllarda daha çok odaklanmış oldukları konunun, internet satışları olduğunu belirterek, internet satışlarının artmasıyla daha çok bireysele doğru dönen satışların Horoz Lojistik’i birtakım yapılandırmalara götürdüğünü ifade etmektedir. Söz konusu yapılandırmalar ile birlikte izleme-izlenebilirlik bilgisini alıcıya zamanında ulaştırma, doğru ve hatasız teslimat yapabilme, sms ve mail yoluyla bilgilendirme konuları başta olmak üzere yapılan birçok entegrasyon ile internet satışlarını başarıyla gerçekleştirir durumda olduklarını belirtmektedirler. Ocak ayı itibariyle App Store’da “Horoz” adında ücretsiz bir uygulamaları bulunan firma, bu uygulama sayesinde Horoz Lojistik kullanılarak yapılan gönderimlerin mevcut durumlarını ve geçmiş hareketlerini Alıcı Ünvanı veya Takip Numarası kullanarak öğrenebilme imkanı sunmaktadır. İlerleyen zamanlarda bu uygulamanın Google Play’de de yer almasıyla birlikte Horoz Lojistik, bir lojistik firması olarak bu uygulamayı gerçekleştiren tek firma olacaktır.

Günümüzde lojistiğin yapılış şekli gün geçtikçe değişmekte ve gelişimini sürdürmektedir. Geçtiğimiz dönemlerde kurumdan kuruma gerçekleşen lojistik faaliyetleri, günümüzde daha karmaşık bir yapıya geçerek bireysele yönelmeye başladı. Horoz Lojistik, bu yapıya uygun bir şekilde birçok alanı kapsayarak müşterisinin ihtiyaç duyduğu tüm hizmetlere erişebilmesi için yazılımlar oluşturmakta ve sipariş sürecinden onaylandırma aşamasına kadar detaylandırılmış bir sistem kullanmaktadır. Horoz Lojistik bu sistemi, sağlam bir alt yapı ve destekle uygun ekipmanların kullanılması, sahadaki ekibin hızlı bir şekilde bilgilendirmesi ve bu bilgilendirme sırasında kullanılan cihazların da dayanıklı ve kolay uygulanabilcek yapıda olması sebebiyle başarılı bir şekilde sürdürmektedir. Gerçekleştirilecek olan işin olumsuz hava koşulları ve ortamlarda da yapılıyor olması, çalışmaların her alanında dayanıklı ve kolaylıkla kullanılabilen cihazlara duyulan ihtiyacı arttırmaktadır. Horoz Lojistik, tüm bu ihtiyaçlarını karşılayan ve geniş özellikleri bir arada sunan global bir marka olan Motorola ürünleri ile sağlayabilmektedir. 2005 yılından beri Motorola MC9000 serisi ürün ailesini sahada verimli şekilde kullanmaya devam etmektedir.

Horoz Lojistik Bilgi İşlem Direktörü Uğur Duman, Luna Bilişim ile 2009 yılından bugüne kadar sürdürmeye devam ettikleri iş ortaklığı ile çalışmalarının her alanında almış oldukları destekten, doğru ve zamanında kaliteli hizmetten ve duydukları güvenden memnun olduklarını dile getirmektedir.

Luna Bilişim Genel Müdürü Levent Öztaş, Horoz Lojistik ile yapmış oldukları çalışmalar hakkında şunları belirtti;

Luna Bilişim olarak Horoz Holding A.Ş.’nin bir tedarikçi firması olmak bizim çok önemli fakat bundan daha önemlisi mevcut donanımların sorunsuz ve amaca yönelik kullanılabilir olmasıdır. Burada Luna Bilişim Teknik servis ekibi ile Horoz Lojistik IT ekibinin koordineli olarak çalışmalarının büyük katkı sağlamış olduğunu düşünüyorum.

Envanterde bulunan tüm donanımların halen aktif bir şekilde çalışıyor olmasında Horoz Lojistik IT ekibinin desteği için teşekkür ederiz.