Anasayfa Haber - Duyuru GENEL MÜDÜRÜMÜZ MURAT KAFKAS İLE RÖPORTAJ

GENEL MÜDÜRÜMÜZ MURAT KAFKAS İLE RÖPORTAJ

Dijital İçerik Editörümüz Merve, Luna Bilişim’in genel başarısı üzerine kısa bir röportaj hazırladı, Murat Bey de değerli fikirlerini ve düşüncelerini bizimle paylaştı: 

Değişen pazar koşullarına ve rekabet ortamına nasıl uyum sağlıyorsunuz?

Luna Bilişim olarak daralan ekonomilerde ve zor koşullarda en büyük hedefimiz müşterilerimize verdiğimiz hizmetlerin devamlılığını sağlamak ve korumaktır. Değişen Pazar koşulları bizleri, müşterilerimizin hedeflerini daha yakından takip etmek, müşterilerimizle aynı dili konuşmak ve taleplerine cevap vermek anlamında  daha hızlı, daha inovatif ve daha verimli teknolojileri sunmak anlamında her zaman motive etmiştir. Bu anlamda içerisinde bulunduğumuz mobil teknoloji pazarında liderliğimizi korumaya devam ediyoruz.

İnovasyon ve teknolojiyi iş süreçlerinize nasıl entegre ettiniz?

Geleneksel otomatik tanıma ve veri toplama sektörü, yakın çalıştığımız üreticilerimizin de yapmış oldukları global yatırımlarla birlikte bizlerin de vizyonunu genişletmiş durumdadır. Artık sadece el terminalleri, yazıcıları ve okuyucular değil; görüntü işleme, endüstriyel sabit okuyucular ve plc entegrasyonları, mobil cihaz yönetim yazılımları ve hizmetleri, RFID, LED teknolojileri, endüstriyel kameralar, atık yönetimi, rut optimizasyon sistemleri, MES yazılımları  gibi teknoloji ve kavramlar hayatımıza daha fazla girmekte ve bunların tamamı da müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre sunulmaktadır. Bu entegrasyonu yaparken, hem kendi kaynaklarımız hem de yetkin iş ortaklarımızla süreçlerimizi entegre edip yönetmekteyiz.

Zorluklarla nasıl başa çıktınız ve bunları aşmak için hangi stratejileri kullandınız?

Türkiye gibi hem potansiyel dolu hem de riskleri çok iyi yönetmek zorunda olduğunuz bir pazarda, her gün farklı senaryoları yönetmek zorundasınız. Bu kimi zaman nakit akışı, kimi zaman tedarik sorunları, kimi zaman müşteri taleplerine cevap vermekte zorlanmak anlamında olabilir. Ancak biz Luna Bilişim olarak, güçlü mali yapımızla, stok yapımızla ve yetkin kadrolarımızla yaşanabilecek tüm sorunların üstesinden gelebilen bir şirketiz.

Kişisel başarınızı ve şirketinizin başarısını neyin belirlediğini düşünüyorsunuz?

Kişisel başarılarımızın ekip ruhuyla şirketimizi başarıya ulaştırdığını düşünüyorum. Sürekli gelişmek, müşterilerimizi anlamak, teknolojiyi ve içerisinde bulunduğumuz pazarı takip etmek ve etik iş yapış şekli başarımızın temelini oluşturmaktadır.

Kişisel liderlik tarzınızı ve şirketinizin başarısına olan etkisini açıklar mısınız?

Senelerce global şirketlerde çalışan ve kurum kültürü alan biri olarak en fazla önemsediğim konular; sorumluluktan kaçmamak, çalışanlarımıza güvenmek, mümkün olduğunca işlerimizi delege etmek ve kurumsal bir yapıya sahip olmaktır. Hızlı iş takibi, raporlama, sorumluluk almak, sürekli öğrenme çabası ve en önemlisi karşınızdaki kişi veya kurumu memnun etmek günün sonunda şirketimizin başarısını getirmektedir.

Başarıyı sürdürmek için şirketinizin gelecek planları nelerdir?

Sürdürülebilir bir başarı için sürekli yenilenmenin ve yeniliğe açık olmanın gerektiğini düşünüyorum. Gerekli zamanlarda, yatırımlara açık olmak, fırsatları yakalamak bir teknoloji şirketinin önemli planları arasında yer almaktadır. Aynı zamanda müşteri odaklı yatırımlar, güçlü iş ortaklıkları, mali disipline sahip olmak ve planlar uzun süreli bir şirket olmanın olmazsa olmazları arasında gelmektedir. Bu kapsamda yatırımlarımızı yeni teknolojiler üzerine yapmaya devam ediyoruz. MES, görüntü işleme, endüstriyel otomasyon gibi alanlar gelecekteki büyüme alanlarımız olarak karşımıza çıkmaktadır.