MENÜ

M3 Mobile Murat Kafkasla Keyifli Bir Söyleşi

Ekran Resmi 2020-03-30 11.16.55.png

M3 Mobile portföyünde bulundurduğu ürünlerle Perakende, Depo, RFID, Üretim, Sayaç Okuma, Lojistik, Saha Satış ve Servis sektörlerine destek vermektedir. Windows CE versiyonlu ürünlerimizden WM 6,5 ve Android 7.1 e kadar farklı yelpazede olan bir işletim sistemini de müşterilerimizin taleplerine göre sunabiliyoruz. M3 Mobile Kore gibi teknoloji devi bir ülkede kendi alanının en büyük şirketlerinden bir tanesi olarak ciddi bir Ar-Ge yatırımı yapıyor. Bu yatırımların hepsi değerli müşterilerimizin tüm sürelerini ve operasyonlarını daha da verimli, hızlı ve güvenilir bir yapıya taşımak için gerçekleşiyor. Dolayısı ile geleceğimizi planlarken tek amacımız sahayı doğru dinleyip, anlayıp, beklentileri doğru zamanda ve doğru bir strateji ile sunmak oluyor.

 

01. 2017 yılını firmanız ve bulunduğunuz sektör açısından nasıl değerlendiriyorsunuz?

NetMotion-logo-dark_blue.png

M3 Mobile kurulduğu 2000 yılından bugüne kadar büyük başarılar imza atmış, teknoloji üretiminin göz bebeği olan bir firma.Yıllık gelirinin %50 sini Ar-Ge’ye yatıran ve her sene büyümesini devam ettiren M3 Mobile, 2017 yılı itibarı ile resmi olarak Türkiye’de tanıtım ve pazarlama faaliyetlerine başladı. Dolayısı ile 2017 yılı M3 Mobile için dünyanın farklı yerlerinde bulunan ofislerine, İstanbul ofisini de eklemesi anlamında çok önemli bir yıl oldu. M3 Mobile ürünleri senelerdir Türkiye’nin de dahil olduğu coğrafyada tanınan, bilinen ve denenmiş başarılı ürünler. M3 Mobile’ın odaklandığı tek alan el terminali olarak bilinen Sahadan Veri Toplama ve Tanımlama cihazları. Bu cihazların tamamı endüstriyel standartlarda ve dayanıklı ürünler yani Kurumsal müşterilere arz edilen bir teknolojiden bahsediyoruz. Açıkçası OT/VT sektörü sadece Türkiye’de değil dünyada bir dönüşüm içerisinde diye düşünüyorum. Artık sadece ürünler değil işletim sistemlerinin dönüşümünden, mobil ürünlerin yönetiminden farklı yazılım teknolojilerinden bahsediyoruz. Bundan 15 sene önce sadece barcode okumaya yarayan saha veya depo cihazları artık başlı başına bir server gücüne bürünür hale geldi. Üstelik Windows platformlarının hızlı bir Android platformuna transformasyonu yazılım evleri tarafından başlatıldı ve müşterilerimize hızla sunuldu. Bununla birlikte SOTI gibi yönetim yazılımlarının ne kadar önemli olduğu artık iyice anlaşılmaya başlandı ve yatırımlar bu yöne doğru kaydı. Dolayısı ile OT/VT pazarı artık donanımdan çok teknolojinin sunulduğu bir Pazar haline geldi. M3 Mobile olarak bizde bu transformasyona tüm ürünlerimizle sektörel bazlı olarak destek vermeye devam ediyoruz. 

02. M3’ün sunduğu ürünler ve hizmetler nelerdir?

OX10-1G_Accessories_UGR-1_SKU OX10-TRIG-UEB&OX10-TRIG-UFB[2].jpgM3 Mobile portf.yünde bulundurduğu ürünlerle Perakende, Depo, RFID, Üretim, Sayaç Okuma, Lojistik, Saha Satış ve Servis sektörlerine destek vermektedir. Windows CE versiyonluürünlerimizden WM 6,5 ve Android 7.1 e kadar farklı yelpazede olan bir işletim sistemini de müşterilerimizin taleplerine göre sunabiliyoruz. Özellikle yeni çıkarttığımız SM15 serisi ürünlerimiz, Global OT/VT piyasasında sunulan en gü.lü ürünlerden oluşuyor. Bununla birlikte cihazlarımızda MDM yani Mobil Ürün Yönetimi sunan yazılımlar sunuyoruz. Son olarak kapıda ödeme yapılabilmesi için Global bir üretici ile yapmış olduğumuz sistemimiz de artık hazır. Özellikle Lojistik ve Kargo sektöründe bulunan müşterilerimiz için gayet uygun ve başarılı bir çözüm olan yeni ürünümüz birbirine bütünleşik 2 cihazdan oluşuyor. Müşterilerimiz bu ürünleri tek bir şarj cihazında aynı anda yada ayrı ayrı şarj edebiliyor. Bununla birlikte özellikle dar alanlarda iş yapmak zorunda olan perakende sektörü müşterilerimiz için HDMI Cradle adını verdiğimiz ürünümüzü de pazara çıkarttık.

03. Artık uzak doğulu ürünlerin dünya pazarlarında daha güçlü olmaya başladıklarını görüyoruz. Bu konuda neler düşünüyorsunuz?

image.png

Açıkçası daha önceki OT/VT deneyimleri Amerikan menşeili firmalar olan biri olarak şunu söylemek çok mümkün, Uzak Doğulu ürünler kalitelerini giderek artırıp teknolojiyi çok hızlı bir şekilde adapte eder hale geldiler. Kaldıki, piyasada bulunan büyük oyuncularında son 6-7 senede hatta öncesinde tüm üretim, tedarik ve yedek parça operasyonlarını özellikle Çin’e taşıdıklarını unutmayalım. Piyasada kullanılan cihazların neredeyse tamamına yakını Çin, Tayvan, Vietnam vb. ülkelerde üretiliyor. M3 Mobile Seul merkezli bir Kore firması. Özellikle Samsung, Hyundai, LG gibi çok önemli teknoloji markalarının merkezi ve yaşam standardı çok yüksek bir ülke. Türkiye ve Türklerle olan tarihi bağları dolayısı ile de bizlere ayrı bir saygı ve ilgileri var. Ben açıkçası daralan piyasalarda fiyat performansı kabul edilebilir ya da kalitesi büyük oyuncularla rahatlıkla rekabet eden (M3 Mobile gibi) üreticilerin daha yoğun olarak kullanılacağını düşünüyorum. Marka bilinirliklerini artırabildikleri sürece de güçleneceklerini düşünüyorum. Basit bir örnek vermek gerekirse geçtiğimiz yıl DHL Almanya’ya 10 bin adet üzerinde SM10 LTE ürünümüzü sattık ve rakiplerimiz tahmin edilebileceği gibi dünyanın en büyük iki üreticisiydi. Dolayısı ile seçim kriterlerinin net bir şekilde tanımlandığı projelerdekalitemiz, servis kalitemiz ve hızımız ile çok daha başarılı olabileceğimizi düşünüyorum.

04. Luna Bilişim ve M3 arasındaki iş birliğinden bahseder misiniz?

image2.jpg

Luna Bilişim, OT/VT sektörünün bayrak gemilerinden bir tanesidir. Profesyonel ve iş odaklı yapısı ile birlikte, özellikle firma ortaklarının işlerini senelerdir başarılı bir şekilde sahiplenip yönetmesi, Luna Bilişim’i sekt.rün en önemli firmalarından biri yapmıştır. Luna, sadece satış değil aynı zamanda servis anlamındaki başarılı hizmetleriyle de müşterilerinin yanında olmuştur. Dolayısı ile Luna Bilişim ile çalışmak M3 Mobile için çok büyük önem taşımaktadır. Biz M3 Mobile olarak, Luna ile yapmış olduğumuz “Business Solution Partner” iş ortaklığımızın çok başarılı bir şekilde devam ettiğini düşünüyoruz. Amacımız, büyük projelerde daha yakın bir işbirliği sağlamak ve her iki tarafında kazanacağı ama aynı zamanda son kullanıcılarımıza da hem deneyim, hem teknoloji hem de servis anlamında da en verimli hizmeti sunabilmektir. Günün sonunda müşterilerimiz memnun olduğu sürece bizler işlerimizi büyütebilir, kalitemizin devamlılığını sağlayabilir ve müşterilerimiz ile adeta bir iş ortağı gibi çalışabiliriz. Dolayısı ile güven, işbirliği ve destek bizler için vazgeçilmez unsurlardır.

05. Geleceğe yönelik plan ve hedeflerinizden söz eder misiniz?

M3 Mobile global anlamda hızla büyüyen bir firma. Yeni ürünlerimiz yolda. Özellikle Android platformunda geliştirdiğimiz yeni ürün ailelerimiz yakın zamanda pazara ve müşterilerimizin beğenisine sunulacaktır. Türkiye pazarında iş ortaklarımızla büyümeye devam etmek istiyoruz. Pazarlama ve tanıtım aktivitelerimizi artırmak istiyoruz. Buna bağlı olarak ikinci çeyrek içerisinde bir M3 Mobile tanıtım günü düzenlemeyi planlıyoruz. Şunu çok net bir şekilde bir kez daha açıklamak istiyorum, M3 Mobile Kore gibi teknoloji devi bir ülkede kendi alanının enbüyük şirketlerinden bir tanesi olarak ciddi bir Ar-Ge yatırımı yapıyor. Bu yatırımların hepsi değerli müşterilerimizin tüm süre.lerini ve operasyonlarını daha da verimli, hızlı ve güvenilir bir yapıya taşımak için gerçekleşiyor. Dolayısı ile geleceğimizi planlarken tek amacımız sahayı doğru dinleyip, anlayıp, beklentileri doğru zamanda ve doğru bir strateji ile sunmak oluyor. Ben bu röportajı yayınlayarak M3 Mobile’ın Türkiye’de tanıtılmasına vesile olduğunuz için teşekkür etmek istiyorum. Luna Bilişim’in sektöre vermiş ve vermekte olduğu katkılardan dolayı da sizleri tebrik ediyorum.

 

 

Geri Dön «