MENÜ

Ahmet Çevik Röportajı

AHMETCEVIKTIYATRO LOGO 2.jpg

Ahmet Çevik; “Sahne benim nefes aldığım tek yer...”

25 yıldır ekranların ve tiyatronun güldüren ismi Ahmet Çevik ile bol kahkahalı bir röportaj gerçekleştirdik. Geçmişten bügüne tiyatro serüvenini, hayatının bilinmeyenlerini ve hakkında merak edilenleri sizler için paylaştı.

Ahmet Çevik kimdir? Tiyatroya nasıl başladı?

Lise zamanında kendi aramızda yapmış olduğumuz oyun çok beğenilip halka açılmıştı. O dönemlerdeki bir öğretmenimizin bizi desteklememesiyle tiyatro çalışmalarımızı yarıda bırakmıştık. Fakat bu beni yıldırmayarak, aksine daha çok teşvik etti ve tiyatroya devam etmemi sağlayıp bu zamanlara gelmeme neden oldu.

1990 yılında liseden sonra konservatuar sınavına girdi ve kazanamadı. Yıldız Kenter’in kötü bir üslup ile ‘sen ne iş yapıyorsun’ sorusuna ‘tezgahtarlık yapıyorum efendim’ cevabı ile “yarın gel sınav sonucunu öğrenirsin” diyerek ve ertesi gün yine aynı tavır ve davranış sergileyerek sınavı geçemediğimi öğrenince çok üzülmüştüm. Tiyatroyu çok sevdiğim için bu bana engel olmadı. Gazetedeki küçük bir ‘Tiyatro seven gençler aranıyor’ ilanı ile Levent Kırca ve Oya Başar Tiyatrosunun seçmelerine katılarak 380 kişi arasından seçilen 3 kişinin arasında yer aldım. Ve tiyatro hayatım bu dönem ile resmi olarak başladı. Çok popüler birisi değilim, daha çok işimle göz önündeyim.

ahmet cevik.jpg

Tiyatro hayatınızdaki ilk başrol oyununuz hangisiydi?

Levent Kırca, “Yaşar ne yaşar ne yaşamaz” oyununun başrolünü bana vermişti. O dönem bu oyunun çalışmalarını Yıldız Kenter Tiyatrosunda yapmıştık ve içimde hep kalan Yıldız Kenter’e  ‘Hocam o dönem 18 yaşındaki genci kötü bir üslupla siz geri çevirmiştiniz ve sınavı kazanamamıştım ama bakın bugün ben Levent Kırca tiyatrosunda başrol olarak oynamaktayım’ diyebilmeyi çok isterdim. Bunu anlatma sebebim, gençlere belirtmek istiyorum ki; konservatuar sınavını kazanamamak her şeyin sonu değildir, çalışarak, yılmadan, bıkmadan ve sebat ettiğiniz sürece mutlaka sonucunu olumlu olarak alacaksınız.

Levent Kırca daha sonra Olacak  O Kadar kadrosuna aldı beni. Bana “senin karakterin tipin çok ilginç sana işin mutfağını öğreteceğim ve burada her şeye (eşya taşıma, yer silme vb.) var mısın” dedi ve ben de “varım” diyerek, Levent Kırca’nın öğrenciliğinden itibaren şuan ki kendi tiyatrom olan Ahmet Çevik tiyatrosu ile var olmaktayım.

Türkiye’de tiyatronun değeri sizce nasıl?

Türkiye demeyelim de özellikle İstanbul seyircisi biraz şımarık. Gazeteyi açtığınızda 15-20 tiyatro oyunu yer alıyor. Seçimyapmaya çalışırken bir telefon geliyor bakıyorsunuz ki yemeğe gidiyorsunuz tiyatro unutuluyor. Ama Ankara’dan öteye geçtiğinizde durum değişiyor. Onların seçme şansı fazla olmadığı için, oradaki seyirci tiyatroya o kadar önem veriyor ki, gelip seyrediyor, fotoğraf çekmek istiyor, tiyatrocuları merak ediyor sohbet etmek istiyor tiyatroya ve bizlere değer veriyorlar. Sonunda seyirci tiyatroyu beğenip harikaymış ilk defa izledim oyunu bundan sonra gelmeye devam edeceğim dediklerinde anlıyorsunuz ki doğru işi yapıyorsunuz.

Olacak O Kadar tadında bir proje gerçekleştirmek istiyor musunuz?

Bence Türk televizyon yayınlarında Olacak O Kadar tadında bir proje olamaz. Ama bazı genç arkadaşların örneğin Çok güzel hareketler bunlar, Güldür Güldür gibi projeler gayet iyi işler çıkartmaktalar. Zaten kabul etmeliyiz ki bu tür projeler Olacak O Kadar’ın devamı niteliğindedir. Tek farkı biz  Olacak O Kadar’ı gerçek mekanlarda çekiyorduk şimdi ise arkadaşlar tiyatro sahnesinde oynamaktalar. Ben onları beğeniyorum ama tabi ki de kötü yapılan işlerde var iyi yapılan işler de ama Olacak O Kadar’daki gibi olayları eleştirebilen programlar şuanda yok. Benim Olacak O  Kadar gibi sert bir mizah ile proje yapmam söz konusu değil , şartlarda el vermez. Fakat aklımdaki düşünce Olacak O Kadar ekibini tekrar bir araya toplayarak gerçek mekanlarda çekilen tek bölümlük skeç komedi programı yapmak istiyorum. Sonuçta Levent Kırca ve Oya Başar mutfağından geliyorum ve onların hamuruyla yoğruldum, bu işi yapanlardan hiçbir farkımın olmadığına inanıyorum.

IMG_3562.JPG

Olacak O Kadar döneminde zayıf uzun boylu çocuk olarak tanınıyordunuz, şuanda kilonuz ile ilgili söylentiler hakkında ne diyeceksiniz?

Olacak O Kadar döneminde 65 kiloydum. Bir sabah kalktım ve ben bu sigara illetinden kurtulacağım dedim ve sigarayı bıraktım. Tam beş buçuk sene oluyor. Bir anda 65 kilodan 95 kiloya çıktım ve şuan halimden memnunum, sigara içmiyorum, spor yapıyorum. Şimdiki aklım olsa kesinlikle sigara içmezdim. Buradan da gençlere sesleniyorum, sağlığınız için lütfen sigara içmeyin.

Ailenizde Tiyatrocu var mıydı, Ailenizin yaptığınız işe karşı bakışı nasıldı?

Ailemde Tiyatrocu maalesef yok. Benim şuanda 4 yeğenim var hepsini çok seviyorum ama 2 yaşındaki Eymen isimliyeğenimde bir yetenek varmış gibi hissediyorum. İleride de bu şekilde devam ederse elimden geldiği kadar ona destek olacağım.

Tiyatro ve oyunculuk hayatınız boyunca nasıl rollerde oynadınız? 

Genel olarak komedi rollerinde oynadım. Fakat 3 Baba Hasan müzikalinde dram da oynadım. Levent Kırca dram ile komediyi harmanlamayı çok severdi. Ben oyuncuyum, komedi dışında dramda oynayabildiğimi düşünüyorum. Şuanda Ahmet çevik tiyatrosu olarak oynadığımız Her Yöne 90 dakika 2 oyununda Levent Kırca’dan öğrendiğim taktikleri uygulamaya çalışıyorum. Dramla komediyi iç içe bağlamaya çalıştım ve başardığıma da inanıyorum çünkü çok beğenildi. Ayrıca oynadığımız bu oyunda engellilere farkındalık yaratmak amacıyla küçük bir bölüm yer almakta, haberimiz yokken İzmir’de bu oyunu oynadığımız bir seansa engelliler derneği başkanı oyunu izlemeye gelmiş. Bize engellilere verdiğimiz destekten dolayı bir plaket verdiler ve bu anlamda oyunumuz ödüllü bir oyundur.

Ahmet Çevik tiyatrosunu kurduktan sonra kaç oyun sergilediniz? Yeni tiyatro oyunlarınız var mı?

Her yöne 90 dakika, İftarda Şenlik Var, Pardon Bekar mısınız, ÇöpAdam,  11 Ayın Kahkahası ve 6 Üstü Komedi.

6 Üstü Komedi isimli kabare müzikal tadında ve danslardan oluşan yeni oyunumuz var. Bu oyun için Levent Kırca başta olmak üzere kaybettiğimiz bütün usta oyunculara ithafen hazırlamış olduğumuz, sözlerini Mustafa Arıkoğlu ve bestesinin Aras Deniz Sipahi’ye ait olan “ustam” adlı bir şarkı yer alıyor. Bu parçada bana ve ayrıca tiyatroma da karşılıksız destek olan sanatçılarımızdan Soner Arıca ve Ege’ye sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Ayrıca tiyatromu kurduğumda bana destek olan iki isim vardı; biri telefonumda babam diye kayıtlı olan Sümer Tilmaç ve diğeri de Sinan Bengier. İkisi de çok büyük duayen ve usta oyunculardır. Bana verdikleri destekten dolayı minnettarım.

IMG_3851(FILEminimizer).JPG

Tiyatronuzda şuanda hangi oyuncularla çalışıyorsunuz?

Tiyatro ve sinemanın usta isimlerinden Sinan Bengier, Meral Küçükerol, Dost Elver, Tuğba Özay, Ender Gülçiçek, Selim Bayraktar, Hakan Kutlay Kutlu, ayrıca genç oyuncu arkadaşlarımız da yer alıyor. Beni yalnız bırakmayan tüm oyunlarımızın koreografilerini yapan Pınar Ataer’e teşekkür ederim. Oyunlarımızı yöneten Evren Duyal’a ayrıca teşekkürlerimi sunarım.

Oyuculardan söz etmişken neden Tuğba Özay ile çalışmaya nasıl başladınız?

Kimse bilmiyor ancak Tuğba Özay’ın aslında tiyatro geçmişi var, daha önce Ferhan Şensoy gibi isimlerle oyunlarda yer almış. Tabi ki bir oyunda popüler bir isim kullanmak reklam için çok önemli, bunu kabul ediyorum. Ancak Tuğba Özay’ın belki tiyatro geçmişi olmasaydı çalışmayabilirdik. Tuğba Özay’ın çalışma disiplini ve dürüstlüğünü çok takdir ediyorum. Şuanda devam eden Pardon bekar mısınız? adlı oyunda birlikte çalışıyoruz.

Tiyatronuza destek olan sponsorlarınız var mı?

Tiyatro yapmak aslında çok zor bir iş. Yurtdışında turnelere çıkmak çok maliyetli olabiliyor. Türkiye’de bazı sponsorlarımız tabi ki var. Destek olan sponsorlarımıza derginiz aracılığıyla teşekkürlerimi sunmak isterim.

Sahne sizin için ne ifade ediyor?

Saatlerce sahnenin tozunu süpürebilirim. Askerde bile son iki üç ay kala, bize küçük bir salon vermişlerdi, orada oyunlar sergilemiştik. Tiyatro ve sahne benim için gerçekten çok önemli, insanlara hizmet ediyorsun ve moral veriyorsun, bu beni çok mutlu ediyor. Nasıl bir doktor ameliyata girip insanları tedavi ediyorsa, bizleri de morali bozuk insanları güldürmeye, morallerini yükseltmeye çalışan sosyal cerrahlar olarak görüyorum. Bu anlamda yaptığımız iş gerçekten önemli olduğunu düşünüyorum. Ben bu işi hiç bir zaman para kazanmak için yapmadım. Benim için seyirci biriktirmek çok daha değerli. Sahne benim için nefes aldığım tek yer diyebilirim.

10339331_10152442603758649_1045677953782644133_o.jpg

Tiyatro mesaj vermeli mi, günümüzde tiyatronun rolü nedir?

Türk tiyatrosunun geldiği yerden beri aslında bir çok mesaj veriyor. Günümüzde de tiyatronun içinde mutlaka sosyal içerikli bir mesaj olmalı.

Tiyatro haricinde başka neler yapıyorsunuz?

Tiyatro dışında kalan zamanlarımda spor yapıyorum. Yeğenlerimle ilgilenip onlarla vakit geçiriyorum. Bol bol tiyatro ve sinemaya gitmeye çalışıyorum.

Neden sizi televizyon projelerinde göremiyoruz?

Olacak o kadar gibi bir programda yer aldıktan sonar bir kaç iyi projede daha yer aldım. Onun dışında tabi ki gelen projeler var. Ben Olacak O Kadar gibi büyük bir projede yer aldıktan sonra, sırf televizyonda yer almak için, önüme gelen her projede yer almak istemedim. 7 senedir televizyon programlarından uzak duruyorum. 3 senedir kendi tiyatrom ile ilgileniyorum. Tiyatromu pazarlayabilmek açısından televizyonda yer almam gerektiğini savunuyorlar fakat ben iyi bir proje gelmediği sürece ekranlarda olmamayı tercih etmeyeceğim. Ben aslında tiyatrom ve ekibim ile mutluyum, turnelere çıkıyoruz ve kazanıyoruz. Ayrıca şunu da belirtmek isterim ki, günümüzde yapılan dizi sürelerinin çok uzun olduğunu düşünüyorum. Ancak iyi bir yönetmen ve yapımcı ile iyi bir projede elbette yer almak isterim.

Peki teknoloji ile aranız nasıl?

Teknolojiyi elimden geldiğince takip etmeye çalışıyorum. Teknolojinin bu kadar ilerleyeceğini ve gelişeceğini açıkçası düşünmüyordum. Ama keşke telefon hayatımızın bu kadar büyük bir parçası olmasaydı. Teknolojiyi tabi ki kullanıyorum, ama hayatımızı çok bağladığını düşünüyorum.

Sosyal medyayı aktif kullanıyor musunuz?

Elimden geldiğince aktif bir şekilde kullanmaya çalışıyorum. Çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Facebook (/AhmetÇevik) ve instagramda(@ahmetceviktiyatrosu) aktif hesaplarım bulunuyor.

Geri Dön «